Nowotwory mają bardzo dużo odmian, nie każdy powoduje chorobę i nie każdy stwarza dla nas takie samo zagrożenie. Zacznijmy od podstaw, otóż nowotwór powstaje wyniku nieprawidłowego i nadmiernego rozrostu ilości komórek. Proces ten trwa cały czas nawet, jeśli już nie ma przyczyny, które go zainicjowała. Gdy tylko dowiadujemy się ze mamy nowotwór to pierwsze, co przychodzi nam na myśl to czy jest on łagodny czy złośliwy.

Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego zależy terapia i rokowania. Koniecznie trzeba też określić stopień zaawansowania tej choroby. Najmniej zaawansowaną chorobę określa się stopniem 0 a najbardziej stopniem 4. Nowotwór łagodny ma miejsce wtedy, gdy rozrastające się komórki tworzą pojedynczy guzek a on stopniowo się powiększa i rozpycha okoliczne tkanki. Zmiany tego typu mogą pojawić się w każdym miejscu naszego organizmu. Nie dają one przerzutów, najczęściej są to tłuszczaki, gruczolaki i włókniaki. Natomiast nowotwór złośliwy rozrasta się naciekając. Chodzi o to ze nie rozpycha on otaczających go tkanek, lecz wnika między ich komórki. W ten sposób zaciera się granica między komórkami zdrowymi a nowotworowymi. Nowotwór taki może się pojawić w narządach odległych od miejsca źródłowego gdzie on powstał. Komórki tego typu nowotworu mogą przemieszcza się z krwią i chłonką. Nowotwory te zależnie od tego gdzie występują dzielimy na cztery grupy. Pierwszą z nich stanowią nowotwory rozwijające się w tkance nabłonkowej. Występują one najczęściej u osób powyżej 50 roku życia, kształtują się z komórek tkanki nabłonkowej, jest to warstwa oddzielająca środowisko zewnętrzne od wnętrza naszego ciała. Nabłonek znajduje się w naszej skórze, wyściela on przewód pokarmowy, układ moczowy, oddechowy. Gdy w miejscach tych rozwinie się rak to najczęściej da on przerzuty do najbliższych węzłów chłonnych. Potem wraz z krwią wędruje dalej. Najczęściej leczenie zaczyna się od zabiegu chirurgicznego a potem chemioterapia. Nowotwory tkanki łącznej są obecne zwykle u osób młodych. Są one dość agresywne, leczy się je chirurgicznie, stosuje się chemioterapię, radioterapię, jako leczenie wspomagające. Kolejna grupa to białaczki, jest to nieprawidłowy rozrost białych krwinek. Tu stosuje się radioterapię i kombinacje różnych leków. Ostatnia grupa to tak zwane Chłoniakami. Wywodzą się one z układu limfatycznego. Leczenie polega na podaniu chemioterapii i to dość agresywnej. Czasem konieczny jest przeszczep szpiku.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe RTG panoramiczne . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…