bole menstruacyjneU niektórych kobiet są tak bolesne, że wyłączają je na kilka dni z normalnego życia. Czasem mogą one być sygnałem do zmian chorobowych.

Dolegliwości te doczekały się określenia chorobowego, jako PBM, czyli pierwotne bolesne miesiączkowanie. Ból w takim przypadku pojawia się krótko przed krwawieniem i trwa zwykle około 24h. Jest on cykliczny a czasem ciągły. W niektórych przypadkach zaczyna się na dwa dni przed miesiączką i ciągnie się nawet dwa dni po jej zakończeniu. Dokucza on w podbrzuszu, całym brzuchu, krzyżu oraz nawet w nogach. Bardzo często towarzyszą mu zawroty głowy, bóle głowy, tkliwość, bolesność piersi a nawet nudności i biegunki. Kobieta staje się osłabiona, zdekoncentrowana ma opóźnioną reakcję. Zauważono, że choroba ta występuje tylko w cyklach owulacyjnych. Zdarza się, że po urodzeniu dziecka bóle słabną lub znikają. Winny za to jest wysoki poziom prostaglandyn. Za jej powstawanie odpowiedzialny jest żeński hormon – progesteron. W wyniku ich nadmiaru występują intensywne skurcze macicy, problemom tym sprzyja otyłość i palenie papierosów. Chorobę tą łagodzą niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz witaminy B6. Miesiączki są też mniej bolesne, jeśli kobieta stosuje dwu składnikową pigułkę antykoncepcyjną. Pomóc można też odpowiednią dietą. Należy jeść produkty bogate w błonnik – są to kasze, ryż pełnoziarnisty, ciemne pieczywo, banany, gruszki. Można też stosować okłady. Ulgę przyniesie ciepły termofor czy też elektryczna poduszka. Sposoby te działają rozkurczająco, przez co łagodzą ból i pomniejszają napięcie mięśniowe. Takich okładów nie należy trzymać na brzuchu, ponieważ mogą one spowodować wzmożone krwawienie, dlatego ogrzewać należy okolice krzyża. Można też zastosować okłady zimne na przykład z użyciem lodu, dochodzi wtedy do obkurczenia naczyń krwionośnych a przez to uczucie bólu zmniejsza się. Możemy też sięgnąć po zioła. Potrafią one zmniejszyć skurcze naczyń. Pomocna będzie mięta, melisa, nagietek, rozmaryn, rumianek. Saszetkę lub łyżeczkę ziół zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na kwadrans. Pijemy, gdy jest jeszcze ciepłe, aby odczuć ulgę trzeba pić przynajmniej trzy razy dziennie taką herbatkę ziołową. Pomocny w PBM może tez być ruch. Przed bolesnymi miesiączkami może chronić każdy rodzaj ruchu począwszy od spaceru a kończąc na aerobicu. Czasem jest tak, że bóle te mogą być sygnałem, iż w naszym organizmie rozwija się jakaś choroba. Dlatego przy powracającym się bólu ginekolog powinien sprawdzić czy nie jest on wynikiem jakiegoś schorzenia. Bóle menetruacyjne to zmora nie jednej kobiety.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramachhttp://www.na-raty.com.pl/ przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe http://dyskusje24.pl/szukaj/forum/tampony+w+nocy . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…