Mocne plecy to zdrowy i mocny kręgosłup, niestety pamiętamy o tym tylko wtedy, gdy zaczyna nam już on doskwierać. Szacuje się, że aż 8-% osób od czasu do czasu cierpi na ból pleców. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku niestabilności kręgosłupa wywołanej osłabieniem więzadeł i pewnych grup mięśni.

Jest kilka sposobów by temu zapobiec. Po pierwsze zdrowe buty. Buty muszą mieć zaokrąglone czuby i mieć obcas wysokości 2-3cm. Jełki obuwie jest zupełnie płaskie to może ono nas doprowadzić do bólu stóp i kręgosłupa. Ważne też by przylegały one do stopy, ale nie uciskały jej. Następną sprawą jest to, że koniecznie musimy nauczyć się dźwigać ciężary. Według statystyk czynność tą wykonujemy kilkadziesiąt jak nie kilkaset razy na dzień. Dlatego nigdy nie schylaj się i nie podnoś na wyprostowanych nogach. Złe jest też przekręcanie się podczas podnoszenia, grozi to nadciągnięciem mięśni i ostrym bólem. Zginanie kolan podczas podnoszenia pozwoli zmniejszyć odległość rąk od przedmiotu. Staraj się by przy podnoszeniu czegoś ciężkiego pracowały przede wszystkim nogi a nie plecy. Kolejną zasadą jest to by ruszać się jak najwięcej. Szacuje się, że po ukończeniu 25 lat aż do końca życia zamieniamy mięśnie na tkankę tłuszczową. Regularna aktywność fizyczna zapewnia oprócz zdrowia regularne obciążenie naszego kręgosłupa. Dlatego najlepsza jest gimnastyka. Przykładem ćwiczenia jest: kładziemy się na brzuchu i dłonie bierzemy pod czoło. Nogi proste, łopatki ściągnięte, pośladki rozluźnione. Wciągamy sam brzuch rozluźniamy się i trzymamy napięcie przez kilka sekund. Dla kręgosłupa najlepszy jest basen, joga, tai chi. Nasz kręgosłup jest obciążany przez codzienne czynności, chociażby takie jak odkurzanie, dlatego przy tej czynności używaj długiej rury. Umożliwi to nam odkurzanie bez zbędnego pochylania się. Gdy myjesz podłogę to używaj mopa lub czyść podłogę na kolanach. Podobne zasady obowiązują przy czyszczeniu wanny czy też brodzika. Warto też podczas dłuższego stania przenosić, co jakiś czas ciężar z nogi na nogę. Spanie na twardym łóżku z niezbyt miękkim materacem sprzyja temu by nasz plecy dostatecznie się rozluźniły. Najlepiej spać na plecach lub na boku i włożyć między kolana poduszkę. Ważna też jest pobudka, nie wyskakujmy zbyt gwałtownie z łóżka, bo mięśnie są wypoczęte i może dojść do ich uszkodzenia podczas zbyt szybkiego wstawania. Siadamy powoli, wcześniej spuszczamy nogi na podłogę i się podpieramy. Musisz też wiedzieć o tym, że twój kręgosłup nie lubi pozycji siedzącej, szczególnie, jeśli dużo czasu spędzasz przy biurku w niewłaściwej pozycji.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…