szczepienieOgólnie wiele osób nie wie czy się szczepić i na co w przypadku dalekich wyjazdów zagranicznych.

Osoby, które wyjeżdżają do Afryki Północnej nie muszą się szczepić. Ale większość osób wyjeżdżających nawet na krótkie wakacje, nawet nie zdaje sobie sprawy z możliwego ryzyka. Dlatego by się wszystkiego dowiedzieć i ewentualnie zaszczepić trzeba się udać do lekarza min na dwa miesiące przed planowanym wyjazdem. Jeśli wybierasz się do Egiptu, Tunezji, Maroko, Libii to zaleca się szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu i polio. Gdy wybierasz się nieco niżej to znaczy do Afryki Równikowej to powinieneś się zaszczepić na dość powszechną tam chorobę, czyli żółtej febrze. Podczas wizyty u lekarza warto ustalić program szczepień i nie ryzykować. W krajach afrykańskich istnieje ryzyko zakażenia się zapaleniem wątroby typu B i C, szczególnie podczas przypadkowych kontaktów seksualnych, bowiem wirusy te przenoszą się przez krew. Groźny jest też moment, gdy podróżny z jakiegoś powodu trafia do szpitala. Mogą tam znajdować się różne wirusy na źle sterylizowanym sprzęcie, na personelu medycznym i w pomieszczeniach szpitalnych. Najgorsze jest to, że przeciąć wzw C nie ma szczepionki. Również ryzykowna może być kąpiel w morzu czerwonym a także na Karaibach. Podczas pływania w takiej wodzie można zostać zaatakowanym przez przywry schistosoma, wnikają one przez skórę do naszego układu krwionośnego. Następnie wędrują one z krwią i niszczą nasze ciało. Jeśli nie lubisz ryzyka to lepiej korzystać z kąpieli w hotelowych basenach a nie w morzu. Musisz tez wiedzieć, że jest coś takiego jak pojęcie choroby tropikalnej, jednak mitem jest, jak wielu sądzi, że przed nią chroni kilka łyków alkoholu. Znam z plotek fakt brania polskiej wódki w celu uchronienia się przed chorobami – odkażanie organizmu. Musisz wiedzieć, że alkohol niszczy Take pożyteczne bakterie, które są niezbędne do prawidłowej pracy układu trawiennego. Jeśli wrócisz z wycieczki i masz biegunkę, która trwa już kilka dni to koniecznie zgłoś się do lekarza. Jeśli on zaleci to udać się będziesz musiał do jednej z klinik chorób tropikalnych. Podczas pływania w morzu czerwonym i zachłyśnięcia się woda można zarazić się amebozą, która jest wywoływana przez pierwotniaki. Gdy dostaną się one do organizmu to mogą umiejscowić się w płucach i wątrobie. Objawami są wzdęcia, biegunki, stan podgorączkowy. Musisz też widzieć, że możliwość zarażenia malarią jest aż w dwunastu krajach an świecie. Niestety jak dotąd nie ma szczepionki, można tylko brać leki profilaktycznie na dwa tygodnie przed wyjazdem. 

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…