tarczyca hormonyTarczyca to gruczoł, który produkuje w naszym organizmie hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Wydziela on hormony prosto do krwi, i znajduje się u podstawy szyi.

Gruczoł ten przypomina motyla z rozłożonymi skrzydłami – składa się z dwóch płatów bocznych połączonych wąskim paskiem tkanki gruczołowej zwanym cieśnią. Tarczyca produkuje, aż trzy hormony: tyroksynę (T4), trójjodotyroninę (T3), kalcytoninę. Hormony te: pobudzają wzrost i dojrzewanie kośćca oraz rozwój ośrodkowego układu nerwowego począwszy od życia płodowego do 2 roku życia; regulują temperaturę ciała i przemianę materii; biorą udział w utrzymaniu prawidłowej gospodarki wodno-elektrolotowej, syntezie witamin i niektórych enzymów komórkowych; wpływają na prace układu nerwowego, pracę mięśni i układu pokarmowego, oraz sercowo-naczyniowego. Niedobór hormonów lub ich nadmiar zakłócają pracę całego naszego organizmu. Dlatego bardzo ważne jest to by jak najszybciej zdiagnozować nadmiar lub niedobór tego bardzo ważnego hormonu i podjecie jego leczenia. Nieleczona tarczyca powoduje bezsenność, nastroje depresyjne, osłabienie pamięci i siły mięśni, uczucie zimna. A także staje się przyczyną bólu mięśni i stawów, zaparć albo biegunek, które ustępują podczas podjęciu leczenia. Nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca przyczynia się do rozwoju wielu chorób takich jak: zaburzenie rytmu serca, miażdżyca, nadciśnienie, udar mózgu, zwał serca. Dodatkowo u kobiet po okresie menopauzy zwiększa ryzyko zachorowania na osteoporozę. Najczęstszą chorobą tarczycy jest niedoczynność (czyli hipotyreoza).

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe kredyt gotówkowy na licówki . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…