kontrola skóryOkres zimowy to dobry czas na sprawdzenie swojej skóry. Ponieważ opalenizna nabyta w okresie letnim już zbladła sprawdź czy nie pojawiły się na niej nowe pieprzyki lub już istniejące zmiany nie zmieniły swojego kształtu albo zabarwienia.

Jeśli zobaczysz jakieś niepokojące zmiany koniecznie udaj się do dermatologa by spojrzał on na nie fachowym okiem. Ponieważ pod takimi zmianami może się kryć bardzo groź ny i podstępny nowotwór jakim jest czerniak. W Polsce każdego roku na czerniaka zapada 2,5 tysiąca osób, z czego niestety połowa umiera, ponieważ pomoc przyszła zbyt późno. W ostatnich latach na czerniaka choruje więcej mężczyzn niż kobiet. U młodych mężczyzn czerniak pojawia się z reguły na klatce piersiowej, a u młodych kobiet na dolnych partiach nóg. U ludzi starszych czerniak ujawnia się najczęściej na twarzy. Ok. 40 proc. wszystkich przypadków tego raka wykrywają lekarze pierwszego kontaktu. Ten rodzaj nowotworu jest bardzo groźny i szybciej niż inne dają przerzutu. Jednak leży pamiętać o tym że wykryty wcześnie może być całkowicie wyleczony. Nowotwór ten najczęściej rozwija się ze znamion barwnikowych, czyli płaskich, złośliwych plam soczewicowatych, rzadziej zaś ze znamion błękitnych oraz ze skóry niezmienionej. Z płaskich znamion barwnikowych najbardziej niebezpieczne są te silnie wybarwione, prawie czarne, całkiem płaskie lub tylko delikatnie uwypuklone, pozbawione włosów. Bardzo rzadko nowotwór rozwija się ze znamion owłosionych, jednak ta zasada nie dotyczy znamion wrodzonych. Wcześniej już zostało wspomniane że u osób starszych czerniak występuje przeważnie na twarzy, ale to również u kobiet. Cechą charakterystyczną plam soczewicowatych jest ich bardzo ciemny kolor.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…