NiskorosłośćZaburzenia wzrostu u dzieci nazywane są niskorosłością, mówi się o niej wtedy, gdy wzrost dziecka odbiega od norm dla danego wieku i płci. Często jednak się zdarza, że taka różnica we wzroście między równolatkami jest tylko czasowa.

W 38 procentach przypadków winy jest niski rodzinny wzrost. Co powoduje wolne tempo wzrostu? Przez to dziecko przez lata rośnie wolniej a potem późno i długo dojrzewa. Jednak większość dzieci osiąga prawidłowy wzrost w wieku 19 lat, ale zdarza się czasem, że dopiero po 20 latach. Dlatego ważny jest u takich osób stały monitoring tempa wzrostu, by w razie, czego szybko podjąć decyzje na temat podania dziecku hormonu wzrostu HGH. Wzrost oprócz hormonów mogą też zakłócić przewlekłe choroby. Niski wzrost obserwuje się też u dzieci z chorobami wrodzonymi. Dlatego niezmiernie ważna jest poprawna diagnoza niskorosłości. Diagnozę przeprowadza się w wojewódzkich poradniach endokrynologicznych. Wizyty w tym ośrodku powinny się odbywać średnio, co trzy miesiące. Badania jednak SA czasochłonne, gdyż polegają w głównej mierze na eliminowaniu wszystkich czynników po kolei. Dziecko dostaje też skierowanie do poradni metabolicznej, a czasem nawet do reumatologa dziecięcego. Trzeba też określić wiek istotny dziecka na podstawie stopnia zaawansowania rozwoju tkanki kostnej. W tym celu wykonuje się zdjęcie rentgenowskie ręki i nadgarstka. Określenie wieku kostnego dziecka jest szczególnie ważne przy terapii hormonem wzrostu. Wzrost dziecka może się, bowiem odbywać tylko do tego momentu, gdy otwarte SA nasady kości długich. Lekarz podejmuje decyzję o przeprowadzeniu terapii hormonem wzrostu po oznaczeniu jego poziomu. Aby to zrobić dziecko przez trzy dni musi znajdować się w szpitalu. Pomiary odbywają się, co trzy godziny. Terapie zaleca się wtedy, gdy testy pokazują ze tego hormonu jest zbyt mało, co skutkuje tym, że dziecko mimo upływu czasu nie osiąga prawidłowego wzrostu. Leczenie polega na podawaniu codziennym podskórnego zastrzyku u dziewczynek do 16 roku życia a u chłopców do 19 roku. Terapia ta refundowana jest przez NFZ zezwolenie na nią wydaje specjalnie zwołana komisja lekarska. Jeśli sami byśmy chcieli się leczyć to preparat ten kosztuje około 50 tyś złotych rocznie. Są jednak tacy, choć w bardzo niewielkim procencie, u których terapia ta nie przynosi żadnego efektu.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramachsterydy forum przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe Ginekolog . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…