kontuzje Skręcenie kostki – to jeden z najczęstszych urazów i uwaga nie dotyczy on wcale narciarzy, ponieważ chronią ich buty stabilizujące staw skokowy.

Jeżeli podczas skręcenia dojedzie tylko do nadciągnięcia torebki stawowej i więzadeł, ból z reguły nie przeszkadza nam w chodzeniu, a powstały obrzęk jest niewielki. Jednak gdy dojdzie do częściowego lub całkowitego zerwania więzadeł i torebki stawowej ból jest bardzo silny i nie pozwala na obciążanie nogi. A nasza kostka wygląda jak balon, któremu towarzyszy krwiak. Jeśli uszkodzenie tkanek jest niewielkie ukojenie przyniosą zimne kompresy, oraz trzymanie nogi w poziomie z lekko usztywnioną kostką opaską lub bandażem elastycznym. Oczywiście nie należy forsować nogi. Na dolegliwości bólowe i obrzęk pomogą maści i żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwobrzękowym. Jeżeli jednak żadne z zaleceń nie pomogło jest znaczny obrzęk, silny ból i krwiak wówczas wybierzmy się do ortopedy. Wówczas lekarz w zależności od stopnia uszkodzenia tkanek zaleci noszenie stabilizatora unieruchamiającego staw skokowy lub założy gips. Naciągnięcie ścięgien- Jest to najczęstsza kontuzja osób które na co dzień unikają aktywności fizycznej i bez przygotowania porywają się z motyką na słońce. Objawem nadciągnięcia ścięgien jest ból podczas ruchu ręką bądź nogą w stawie. Jak możemy sobie pomóc w takich przypadkach – przez kilka dni stosujemy zimne okłady, oraz smarujemy bolące miejsca maściami, żelami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi lub możemy również zażywać doustnie leki o takim działaniu dostępne bez recepty. Należy także ograniczyć ruch. Stłuczenie – to gównie następstwo gwałtownego upadku, który powoduje uszkodzenie tkanek miękkich, najczęściej kolan, barku, nadgarstka, biodra i okolicy kości ogonowej. Objawem stłuczenia jest stopniowo nasilający się ból, krwiak, obrzęk. Miejsce stłuczenia trzeba jak najszybciej schłodzić po to by ograniczyć obrzęk i krwiak. Kilka razy dziennie na 20 min przykładamy żelowe kompresy chłodzące lub okłady z kostek lodu włożonych do foliowej torebki i owiniętych w ściereczkę. W tym przypadków również pomogą maści i żele przeciwbólowe. Jeśli jednak ból nie będzie stopniowo słabnąć wybierzmy się do ortopedy, ponieważ uraz może być znacznie poważniejszy. Uszkodzenie więzadeł – mogą zostać naderwane lub zerwane podczas skrętu w stawie przekraczającym normalny zakres ruchu. Jest to jeden z urazów, które dotyczy głównie narciarzy. U narciarzy dochodzi najczęściej do uszkodzenia więzadeł związanych ze stawem kolanowym, co objawia się opuchlizną i bólem kolana. Ból niekiedy jest tak silny że uniemożliwia chodzenie. Gdy dolegliwości są niewielkie postępujemy tak jak przy łagodnym skręceniu kostki – okłady, maści i żele przeciwbólowe. Jednak gdy dolegliwości znacznie nam dokuczają niezbędny jest ortopeda. Leczenie uzależnione jest od stopnia urazu. Naderwane ścięgno najczęściej regeneruje się po unieruchomieniu stawu, ale gdy jest zerwane niezbędna jest operacja.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe https://pl.footwave.com/wkladki-ortopedyczne-online/wkladki-ortopedyczne/footwave-sensi . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…