EmbolizjaGdy lekarz wykryje mięśniak u ciebie to nie wpadaj od razu w panikę ponieważ są mięśniaki małe i duże. Te pierwsze są wielkości ziarnka grochu te drugie nawet grapefruita. Pamiętaj mięśniak to nie rak, te które zostały wykryty w macicy są łagodnymi guzkami. Twór ten jest zbudowany z tej samej tkanki co narząd. Statystyki mówią e tylko jeden procent spośród wszystkich mięśniaków staje się złośliwy.

Te same dane mówią że mięśniaka ma co piąta kobieta po 35 roku życia, natomiast po pięćdziesiątce ma je już co druga kobieta. Nie wiadomo jak na razie, skąd się one biorą, jednak istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia tego tworu u osób zaburzeniami hormonalnymi. Częściej one występują u kobiet z dużym poziomem estrogenów także szybciej u nich rosną. Skłonność do tej choroby można także odziedziczyć to nie tylko po mamie ale i po babci. Objawy wystąpienia mięśniaków są różne, zaczynając od pobolewania brzucha. Ale mogą też być zupełnie inne jeśli tylko mięśniak napiera na inny narząd. Szczególnie trzeba uważać gdy masz plamienia w czasie cyklu oraz jeśli miesiączki są bardzo obfite. Musisz też wiedzieć że niektóre z tych guzów utrudniają zajście w ciąże. Jeśli mięśnia jest mały i nie powoduje żadnych efektów ubocznych to nie należy go wycinać. Jednak nie należy o nich zapominać tylko systematycznie się kontrolować. Operuje się guzki większe, które wywołują dolegliwości i szybko rosną. Wycina się także te które utrudniają zajście w ciąże. Szczególnie groźne dla zdrowia są te drugimi szypułami ponieważ ruszają siei mogą się skręcać. W skutek tego może zostać odcięty dopływ krwi do macicy. Wśród pań krąży plotka że lepiej odwlekać wycinanie mięśniaków ponieważ razem z nimi wycina się macic. Jest to prawda ale ni do końca bowiem takie operacje zależą od tego w jakim wieku jest kobieta, jaki jest jej stan zdrowi, ile jest mięśniaków i jakiej są wielkości. Macic raczej się nie wycina u kobiet które jeszcze nie rodziły oraz u tych które są młode. Embolizja polega na usunięciu samych mięśniaków, jedna jej skuteczność w takim wypadku jest ograniczona. Gdy wiek osoby chorej znajduje się w okresie około menopauzy to lekarz na pewno zaleci wycięcie mięśniaków razem z macicą. Guzy te rosną ponieważ są zasilane w tlen i substancje odżywcze. Dlatego wystarczy odciąć drogę dostaw by przestały się rozwijać. Zbieg taki nazywa się embolizacją. Kosztuje on około 3 tyś zł i nie jest refundowany przez NFZ Za pomocą specjalnej substancji wprowadza się środek do wnętrza macicy który w ciągu kilkudziesięciu minut zamyka naczynia dostarczające mu pożywienie. Przez jakiś czas może pojawiać się lekki ból. Jeśli mięśniak był duży to jego drobiny mogą wydzielać się z dróg rodnych.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe zawiasy do bramy wjazdowej . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…