Gruczoł ten produkuje płyn, w którym znajdują się nasze plemniki. Jej wzrost jest kontrolowany przez hormony męskie i żeńskie. Aby prostata dobrze funkcjonowała to potrzebna jest równowaga między nimi. Jednak, gdy mężczyzna osiąga wiek około 40 lat to zanika funkcja jąder i produkcja testosteronu. Przewagę zdobywają hormony żeńskie. Jednak by do tego doszło trzeba przekroczyć pięćdziesiąt lat. W ten sposób dochodzi do niekontrolowanego wzrostu.

Gruczoł ten znajduje się poniżej pęcherza moczowego i otacza cewkę moczową stąd właśnie biorą się problemy z oddawaniem moczu. Pierwszym objawem jest zazwyczaj nierówny i przerywany strumień moczu. Potem pojawiające problemy z oddawaniem moczu a raczej z rozpoczęciem mikcji, chory czuje parcie, ale nie może rozpocząć oddawania moczu. Gruczoł podrażnia też pęcherz, co z klei może powodować ból podczas oddawania moczu. Jeśli już choroba jest zaawansowana to dochodzi do zalegania moczu w pęcherzu, w takiej sytuacji chory musi bardzo często chodzić do toalety. Jeśli prostata bardzo się rozrośnie to może dojść do całkowitego zatrzymania moczu. Dlatego też d diagnostyka jest bardzo ważna. Objawy przy łagodnym przeroście prostaty są niemal identyczne jak przy jej nowotworze. Dlatego oprócz wywiad lekarskiego konieczna jest też odpowiednia diagnostyka. Podstawą jej jest badanie per rectum, czyli przez odbyt. Lekarz bada palcem prostatę dokładnie określając jej wielkość. Ocenia też on spoistość i twardość gruczołu i jego powierzchnię to znaczy ewentualne guzy. Przy łagodnym przeroście prostata jest sprężysta i gładka, to w przypadku raka narząd jest wyjątkowo twardy, często też ma wyczuwalne guzki. Kolejne badanie to oznaczenie poziomu PSA w surowicy. Jest to antygen odpowiadający rakowi prostaty. Jego normy zmieniają się wraz z wiekiem. W wieku 40 – 49 lat powinno go być mniej jak 2, 5 a między 70 a 79 mniej jak 6,5. Jeśli gruczoł jest przerośnięty to stwierdza się wartości mieszczące się w normie lub lekko podwyższone. Jeśli mamy do czynienia z nowotworem to charakteryzuje się on znacznie podwyższonym poziomem. Jeśli pojawiają się mimo tego jakieś wątpliwości to można też wykonać badanie USG przez odbyt, co pozwoli precyzyjnie określić wielkość narządu i umiejscowienie ewentualnych zmian. Można też przeprowadzić biopsję pobierając mały wycinek guza. W ten sposób można ocenić czy to jest nowotwór łagodny czy złośliwy. Jednak i to badanie ma pewien margines błędu, dlatego ostateczną diagnozę można przeprowadzić dopiero po wycięciu gruczolaka i jego badaniu histopatologicznym.</

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe golf 3 wnętrze . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…