Artretyzm - RZSReumatoidalne zapalenie stawów, czyli RZS to właśnie artretyzm zwany też gośćcem przewlekle postępującym. Szacuje się, że w Polsce jest ponad dwa miliony chorych, trzy krotni więcej kobiet niż mężczyzn.

Podejrzewa się, że choroba ta jest dziedziczna. Wiadomo tez, że jest ona związana z układem immunologicznym. Po prostu układ ten zwraca się przeciwko tkankom i stawom i je niszczy. Atakuje każdy staw jednak najczęściej ten w dłoniach. Nadgarstkach, kolanach, biodrach i szyi. Czasem tez barkach. Choroba ta może mieć też związek z chorobami bakteryjnymi oraz wirusowymi, ponieważ zakłócają one pracę układu odpornościowego. Stan zapalny zaczyna się rozwijać w błonie maziowej torebki stawowej. Tym samym przestaje ona prawidłowo pełnić swoją funkcję. Potem stopniowo dochodzi do uszkadzania kolejnych elementów stawu. Z czasem staw niszczeje, deformuje się i unieruchamia. Typowe dla tej choroby jest to, że jej objawy występują symetrycznie, czyli jednocześnie w prawej i lewej dłoni. Na początku zaczyna się od porannej sztywności stawów. Z czasem dochodzi do sytuacji, że chory potrzebuje nawet kilku godzin by się rozruszać. Stawy przez cały dzień bolą i są obrzęknięte. Może też występować gorączka, szybsze męczenie, znużenie, bezsenność i brak apetytu. Potem stawy ulegają deformacji. Choroba ta może mieć też powikłania poza stawowe, najczęściej w postaci guzków reumatoidalnych. Może tez dojść do uszkodzenia płuc, nerek i serca. RZS ma stany zaostrzeń i remisji, rzadko jest tak by przebiegała w sposób ciągły. W terapii stosuje się leki działające objawowo – maści i środki spowalniające procesy, które niszczą stawy i pozostałe narządy. Bardzo ważna jest rehabilitacja w postaci gimnastyki leczniczej. Polega ona na ćwiczeniu stawów na specjalnych drążkach. Ważna jest też prawidłowa waga ciała, ponieważ każdy zbędny kilogram nadmiernie obciąża stawy. Chory musi tez się nauczyć by uniknąć pogłębienia deformacji stawów. Pomocna będzie też krioterapia, czyli leczenie za pomocą niskiej temperatury. Wchodzimy Dos specjalnej komory gdzie panuje temperatura od -65 do nawet -110 stopni. Można też leczyć ciepłem, ale tylko w okresie remisji. W ten sposób poprawia się ukrwienie, rozluźnia napięcie mięśni i pobudza procesy przemiany materii. Inną metodą jest elektroterapia, jest to leczenie za pomocą prądu o różnej częstotliwości. Jedna z odmian jest jonoforeza, można za jej pomocą wchłaniać do ciała substancje lecznicze przez skórę. 

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe fizjokal.pl/info-dla-pacjenta/metody-terapeutyczne/ . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…