U kobiet u których występuje ta choroba dochodzi do powstania twardej grudki wielkości główki od zapałki w okolicach intymnych. U kobiet w zewnętrznych narządach płciowych znajdują się trzy rodzaje malutkich gruczolaków które mają za zadanie wydzielać płyny fizjologiczne nawilżając tym samym nabłonek układu moczowego. Przy wejściu do pochwy znajdują się najważniejsze z nich czyli gruczoły Bartholina. Może dojść do zatkania się jednego z nich poprzez wydzielinę, czasem jest to zupełnie bezbolesne, czasem jest odwrotnie.

Powstaje wtedy torbiel zastoinowa. Może istnieć ona latami. Wtedy jej jedynym objawem jest niewielka grudka. Może w tym miejscu dojść do stanu zapalnego który wywołują bakterie. Najczęściej ma to miejsce przy zakażeniu pałeczką okrężnicy lub paciorkowcami. Gdy bakterie zaatakują gruczoł to dochodzi do zakażenia zbierającej się w nim wydzieliny. Może mieć to miejsce u kobiety w każdym wieku. Jednak najczęściej ma to miejsce u kobiet które prowadzą aktywne życie seksualne. Podczas zapalenia tworzy sie bardzo bolący guzek utrudniający siedzenie a nawet chodzenie. Stanowi zapalenia gruczołu Bartholina często towarzyszy lekka gorączka gdy w torbieli powstanie ropień to pojawia się jeszcze silniejszy ból. Może dojść do takiej sytuacji że ten ropień sam pęknie i wydzielina się w nim znajdująca wyleje się na zewnątrz, wtedy od razu odczujemy ulgę i ustąpienie wszelkich dolegliwości. Często jednak potrzebna jest interwencja chirurga. Chirurg spowoduje ze ropna wydzielina ustąpi a razem z nią dolegliwości i ból. Potem wydzielinę ta poddaje się badaniu laboratoryjnemu, dzięki temu można stwierdzić jakie bakterie się w niej znajdują. Dzięki temu można dobrać odpowiedni antybiotyk który skutecznie będzie walczył z chorobą. Jeśli dolegliwości są niewielkie i guz mały to można poddać się zabiegowi w gabinecie ginekologicznym. Wtedy ginekolog może wykonać nakłucie igłą w znieczuleniu miejscowym. Wtedy też na dwa dni zakłada się sączek by całkowicie pozbyć się wydzieliny. Jednak schorzenie to bardzo często nawraca zwłaszcza gdy wydzielina nie spłynęła do końca. Przy nawrotach przeprowadza się zabieg o nazwie marsupializacja. Dzięki temu można gruczoł bardzo dokładnie wyczyścić z zalegającej w nim wydzieliny. Zabieg ten trwa około 15 minut i wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Oprócz tytułowego gruczołu u ujścia cewki moczowej są tez inne – mniejsze. Chodzi tu o gruczoły Skenego które odpowiadają za wydzielanie dodatkowych ilości śluzu nawilżającego pochwę.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramachPrzedszkole dla dzieci z autyzmem Kielce przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe https://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/podpaska-czy-tampon/pynzm . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…