AkromegaliaAkromegalia jest chorobą najczęściej atakującą ludzi w średnim wieku, jest ona wywołana przez nadmiar hormonu wzrostu. Dlatego występuje wtedy gdy nasz organizm zakończył już proces wzrostu. Przyczyną jej powstania jest guzek ważnego fragmentu mózgu który odpowiada za poziom hormonów w naszym organizmie.

Jednak są i przypadki gdy winny jest guz znajdujący się poza przysadką. Wtedy występuje on w płucach, trzustce, nadnerczach. Czasem produkuje on hormon wzrostu, ale są też przypadki gdy produkuje on czynnik uwalniający o symbolu GH-RH a ten pobudza przysadkę do nieprawidłowej pracy. Objawami SA takie stany jak: pogrubienie łuków brwiowych, powiększenie żuchwy, poszerzenie szpar między zębami. Najgorsze jest to że zmiany postępują powoli, a my często na nie zwracamy uwagi. Zdarza się że różnice dostrzegamy dopiero wtedy gdy spojrzymy na zdjęcie sprzed lat. Najbardziej dostrzegalnym objawem jest powiększanie się stóp i dłoni. Zauważymy to gdy buty nagle okazują się za małe, a obrączka nie mieści się na palec. Następnie dochodzi do pogrubienia rysów twarzy, skóra staje się tłusta. Dodatkowo pojawia się bardzo nieprzyjemnie pachnący pot, który jest wydzielany w większych niż normalnie ilościach. Z czasem dochodzi szybkie meczenie się i chrapanie. Kolejne obawy to pogarszający się wzrok, powiększa język.


Przychodzi też czas na częste bóle głowy, u kobiet ulega rozregulowaniu cykl miesiączkowy, a mężczyźni mają problemy z erekcją. Aby skutecznie się leczyć musimy poddać się chirurgicznemu usunięciu guzka. W chwili obecnej najwięcej takich zabiegów wykonuje się przez nos. To dobrze ponieważ jeszcze kilka lat temu prym wiodły zabiegi podczas których wierciło się otwór w czaszce pacjenta. Jednak są przypadki gdy nie wiadomo gdzie zlokalizowany jest guzek, nie daje się go znaleźć. Wtedy lekarz może skierować nas na naświetlanie. W leczeniu tej przypadłości stosuje się też bromokryptynę, oktreotyd. Chorobie nie można zapobiec, dlatego jak tylko będzie coś niepokojącego się działo to jak najszybciej musimy udać się do lekarza. Tylko wczesne wykrycie pozwoli na uniknięcie powikłań które mogą być bardzo groźne. Jeśli choroba nie jest leczona to zwiększa ona aż o trzydzieści procent ryzyko przedwczesnej śmierci. Czasem rozpoznanie trwa długo, pacjent jest kierowany od jednego specjalisty do drugiego. Często pojawia się nadciśnienie i choroby serca, zanim zostanie postawiona słuszna diagnoza. Zdarza się jednak że po wyleczeniu tej choroby ustępuje i nadciśnienie i serce pracuje tak jak kiedyś.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe sterydonline.pl . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…