choroby tarczycyWedług szacunków endokrynologów zaburzenia czynności tarczycy ma co piąty Polak, z tym że większość z nas nie jest tego świadoma. Problem leży w tym, że większości z nas nie przychodzi do głowy by badać regularnie tarczycę, bo wydaje nam się ona mało istotna.

Jednak problem zaczyna się wtedy, kiedy zaczyna ona źle funkcjonować, ponieważ wtedy w naszym organizmie zaczyna się wszystko po kolei sypać. Wiedza przeciętengo człowieka na temat tarczycy jest niewielka a nawet można powiedzieć że zerowa. Wiele symptomów jakie daje nam o sobie tarczycą są przyporządkowywane inny znanym nam schorzeniom lub ze starzeniem się. Takie wygnały jak nerwowość, kołatnie serca, nadmierne pocenie się zrzucamy na okres przekwitania, a nadmierne marznięcie przypisujemy złemu krążeniu obwodowemu, a bóle stawów wiążemy z reumatyzmem. A za tymi dolegliwościami mogą kryć się choroby tarczycy, choć nawet nie przejdzie to nam przez myśl, a to dlatego że większość z nas słabo zna ich objawy. A także nie znamy konsekwencji ich nieliczenia, a lista jest dość długa. Na zaburzenia czynności tarczycy cierpią 8 razy częściej kobiety niż mężczyźni, a do tego nie zdają sobie sprawy jakie to ma ogromne znaczenie dla płodności, donoszenia ciąży, zdrowie własne i potomstwa. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że bardzo niewielka ilość osób kontroluje swoją tarczycę. Ale dzięki badaniom przeprowadzonych w 2011 roku przez TNS OBOP, także lekarze pierwszego kontaktu nie poświęcają jej dostatecznej uwagi. Zaledwie u 20 proc. ankietowanych internista zbadał tarczycę palpacyjnie, a jeszcze mniej osób dostało skierowania na badania krwi, które umożliwiają zmierzenie hormonu stymulującego tarczycę (TSH) lub badanie USG. A 87 proc. ankietowanych nie miało zleconych żadnych z tych badań w ciągu ostatnich lat. Pozostałe 33 proc. ankietowanych skierowanie na którekolwiek badanie dostało głównie z powodu zmęczenia, nadmiernej pobudliwości, zmiany masy ciała, bezsenności. Rzadko również badania w kierunku chorób tarczycy zleca się kobietom, które planują urodzenie dziecka lub są w ciąży. A tak naprawdę każda powinna mieć sprawdzony poziom TSH i przeciwciał przeciwtarczycowych. Prawdopodobnie przyczyną braku zlecania badań na tarczyce jest obecny system opieki zdrowotnej. Po pierwsze lekarz ma mało czasu na zbadanie pacjenta, a po drugie NFZ oszczędza na badaniach zwłaszcza profilaktycznych, niestety kosztem naszego zdrowia.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…