osteoporoza a menopauzaOsteoporoza to mówiąc najprościej niewłaściwa masa kostna, szacuje się, że naszym kraju może cierpieć z jej powodu blisko 3, 5 miliona osób. Częściej chorują panie i to już po czterdziestym roku życia.

Jednak przełomem jest menopauza, bowiem właśnie wtedy w organizmie kobiet zaczyna brakować estrogenów. W tym okresie proces niszczenia kości znacznie się nasila i mogą one stracić znaczną część swojej masy. Dlatego tak ważne jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej by dostrajając kościom estrogenów. Najgroźniejsze jest pierwszych kilka lat po ostatniej miesiączce, wtedy może dojść do znaku nawet 6% masy kostnej. Wskutek tego dochodzi do zmniejszenia wytrzymałości i większej podatności na złamania. Po około 10 latach od ostatniej miesiączki prędkość zrzeszotowienia kości spada jednak nadal jest ryzyko. Dlatego warto wykonywać badanie zwane densytometrią DEXA. Jest to naświetlanie promieniami Rentgena, badanie daje dokładność rzędu 99%. Aby przeprowadzić prognozę rozwoju choroby wykonuje się badani laboratoryjne. Jednym z podstawowych jest wychwycenie ile wapnia jest wydalane na podstawie całodobowej zbiórki moczu.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramachDentysta Gliwice przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe wkładki na płaskostopie . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…