KrotkowzrocznoscJest to duża wada wzroku, która bardzo często jest trudna w leczeniu. Jedną z metod, jakie można zastosować jest założenie soczewki fakijnej. Jest to mini błonka, która jest indywidualnie dobierana do każdego pacjenta.

Jest ona wykonana z materiału, który jest bardzo dobrze tolerowany przez nasz organizm. Zabieg trwa dwadzieścia minut i podczas niego przez niewielkie nacięcie wielkości 2, 5 mm wprowadza się soczewkę do komory oka i mocuje się ją tam na stałe. Soczewka działa jak szkło korekcyjne, najważniejsze jest, że podczas zabiegu nie ingeruje się w rogówkę, ponieważ w innych przypadkach ulega ona nieodwracalnym zmianom. Jest tak między innymi przy korekcji laserem. Podczas zabiegu nie rusza się tez własnej soczewki wiec zachowana jest zdolność do akomodacji. Żywotność takiej soczewki jest oceniana na pięćdziesiąt lat, ale jeśli tylko zajdzie potrzeba to można ją bez problemu wymienić. Ale by zamontować w oku także soczewkę to trzeba przejść kilka dodatkowych badań. Lekarz zaczyna od określenia wielkości wady. Robi biometrię, ultrasonografię, topografię rogówki i kilka innych. Badania przeprowadza się na parze oczu, nawet, jeśli zabiegowi ma być poddane tylko jedno z nich. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe to musisz przestać je nosić przed zabiegiem. Miękkie wystarczy nie zakładać przez kilka dni natomiast twarde należy przestać nosić na miesiąc przed. Chodzi o to by rogówka odzyskała pierwotny kształt. Cały zabieg odbywa się bez usypiania pacjenta, wystarczy użycie znieczulenia miejscowego i w klinice trzeba pobyć kilka godzin. Po zabiegu nie wolno prowadzić samochodu, dlatego trzeba być z osobą towarzysząca, która odwiezie nas do domu. Jeśli okaże się, że zabieg będzie przeprowadzony na jednym i drugim oku to ważne jest to, że nigdy nie wykonujemy go jednocześnie. Zawsze Est on wykonywany na jednym oku a potem na drugim. Drugie oko operuje się najczęściej po dwóch tygodniach, kiedy zamontowana soczewka już się ustabilizuje. Ostrość wzroku w zoperowanym oku ulega natychmiastowej poprawie, wiec różnice widać już po zdjęciu opatrunku. Jednak na prawdziwe efekty trzeba jeszcze poczekać. Trwa to zwykle kilka tygodni, podczas których należy unikać dźwigania wielkich ciężarów. Potem wystarczy zgłaszać się na wizyty kontrole i używać specjalne krople, które przepisuje lekarz. Metoda ta jest przeznaczona dla krótkowidzów w wieku d 18 do 45 lat z wadą od -6 do -16.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…