hcv - wirusHCV to wirus, który powoli i w największej tajemnicy niszczy wątrobę. Światowa organizacja uznała ten wirus za jedno z największych światowych zagrożeń epidemiologicznych. Wiele osób bije na alarm, ale w praktyce niewiele się dzieje. Wszystko przez świadomą społeczność na temat tej choroby.

Najgorsze jest to, że zaskrzenie przebiega bez objawów albo są małe objawy podobne do przeziębienia. Tylko o około 20% chorych występuje samo wyleczenie, u pozostałych przechodzi choroba w tak zwaną postać przewlekłą. To prowadzi do rozwinięcia się marskości wątroby w ciągu 20-30 lat. Każda postać choroby stwarza ryzyko rozwoju nowotworu. Wirus jest bardzo szeroko rozprzestrzeniony, takiej sytuacji sprzyja słaba profilaktyka i sporo nosicieli. Wirus wywołujący zapalenie wątroby typu C został wykryty całkiem niedawno, bo w 1989 roku. Na całym świecie najwięcej jest wirusów typu pierwszego a dopiero potem 2 i 3. Najgorsze jest to, że szybko on mutuje, dzięki czemu może on skutecznie oszukiwać układ immunologiczny. Jego głównym zadaniem jest atak na komórki wątrobowe i wywołanie zapalenia wątroby. Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba zakażonych tym wirusem nam świecie wacha się od 170 do 200 mln. Jak by tego było mało to każdego roku liczba ta powiększa się o kilka milionów? Szacuje się, że w naszym kraju jest zakażonych około 170 tyś osób. Ale zdiagnozowanych jest tylko 50 tyś. Zakażeń z każdym dniem przybywa, nawet kilkaset tysięcy polaków nie podejrzewa, że jest zakażonych. Największym źródłem rozprzestrzeniania się wirusów są służby zdrowia. Najgroźniejsze są niestarannie wykonane drobne zabiegi medyczne. W tej grupie są badania krwi, zabiegi stomatologiczne i endoskopowe. Wszystko wynika z tego, że nieprzestrzegane są procedury sanitarne przez pracowników medycznych. Najgroźniejsze jest kilkukrotne używanie sprzętu jednorazowego oraz niestaranna sterylizacja. Pozostałe przypadki zakażeń mają miejsce przy narkomanii oraz podczas zabiegów upiększających. Natomiast ryzyko zakażenia poprzez stosunek seksualny jest mniejsze od jednego procenta. Wirusem nie można tez się zarazić drogą kropelkową. Jeśli lekarz podejrzewa, że pacjent może być nosicielem wirusa HCV C może skierować go do specjalisty lub na badanie. Minusem naszej służby zdrowia w stosunku do zapobiegania zachorowaniom uważa się bierność w wyszukiwaniu nosicieli. Jak zawsze chodzi o pieniądze, bo badania kosztują i to nie mało.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe probolan . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…