HiperprolaktynemiaPrzyczyną takiego stanu może być podwyższony poziom prolaktyny, czyli hormonu, który odpowiada między innymi za odczuwanie popędu płciowego a także za produkcję mleka przez gruczołu piersiowe po urodzeniu dziecka.

Nieregularne i rzadkie miesiączki nazywa się hiperprolaktynemią. Choroba ta charakteryzuje się wysokim stężeniem hormonu, utrzymuje się on przez dłuższy czas i tym samym jajniki nie wytwarzają komórek jajowych. Doprowadza to do zmniejszonego wydzielania hormonów płciowych, co w rezultacie może doprowadzić do niepłodności. Często tej chorobie towarzyszy złe samopoczucie i depresja, piesi są obrzmiałe a przy nacisku na nie wydobywa się przezroczysta wydzielina. Nadmierna ilość prolaktyny wywołuje przewlekły stres i zmęczenie a to z kolei prowadzi do zaburzeń układu nerwowego. Przyczyną nadmiernej produkcji tego hormonu może być także zła dieta, która ma mało węglowodanów, zbyt intensywny sport, częste pobyty w saunie. Sytuację taką mogą także powodować leki. Po kilku miesiącach wydzielenia prolaktyny znacznie się zwiększa. Mowa tu o środkach uspokajających lub preparatach przeciw wymiotnych. Czasem też się zdarza, że nadmierna ilość tego hormonu towarzyszy niedoczynności tarczycy, niewydolności wątroby albo też nerek. Jako pierwsze, w leczeniu, musimy określić poziom prolaktyny we krwi. Najlepiej jakby się to odbył w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, rano, na czczo. Według normy od 3 do 19. Jeśli ilości prolaktyny znacznie przekracza tą wartość to badanie trzeba powtórzyć, aby wykluczyć ewentualną pomyłkę. Dodatkowo należy wykonać badania hormonów TSH, T3, T4-wskazują one na problemy z tarczycą. Następnie trzeba też sprawdzić poziom mocznika i kreatyniny oraz wykonać próby wątrobowe. W leczeniu stosuje się preparaty regulujące wydzielina hormonu. Terapia trwa kilka miesięcy. Musisz też wiedzieć, że pewne ilości tej substancji są stale wytwarzane przez organizm zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jej poziom rośnie podczas uprawiania seksu, podczas trawienia posiłku oraz podczas snu. U kobiet najwyższy poziom jest podczas karmienia piersią i w czasie ciąży. Jeśli choroba ta wstąpi u panów to przyczynia się ona do zahamowania produkcji testosteronu a to objawia się zmniejszonym popędem a nawet impotencją. Dlatego jeśli występują takie objawy u ciebie to sprawdź poziom prolaktyny we krwi.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe diagram zębowy . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…