Jeśli wypróżniasz się rzadziej niż 3 razy w tygodniu a trudnościom i bólom przy oddawaniu stolca towarzyszy uczucie niepełnego wypróżnienia to masz problem z zaparciami. Zazwyczaj przyczyną problemów z wypróżnieniem się jest siedzący tryb życia i zła dieta. Pamiętaj jednak że zaparć nie należy lekceważyć, ponieważ przyczyniają się one do powstawania hemoroidów czyli żylaków odbytu. Ich powstawaniu sprzyja długie parcie na stolec. Do tego już istniejące żylaki odbytu przyczyniają się do zaparć, bo utrudniają wypróżnienie. Ponadto zaparcia mogą być powodem szczeliny odbytu, czyli pęknięcia błony śluzowej kanału odbytu. Zaleganie mas kałowych w jelitach bywa również przyczyną bólów głowy, zmęczenia, kłopotów z cerą. Dlatego kłopotów z wypróżnieniem nie można lekceważyć. Ale nie sięgaj od razu po środki farmakologiczne. Srodki na przeczyszczenie nie usuwają problemu. Pomogą na krótki okres czasu a właściwie na kilka dni przez które można je zażywać. Stosowanie ich przez dłuższy okres czasu może przyczynić się do zaparć, ponieważ takie środki rozleniwiają jelita. Ponadto przyczyniają się do powstania niedoborów minerałów takich jak magnez, potas czy wapń. Dlatego warto spróbować walczyć z zaparciami naturalnymi sposobami. Po pierwsze zmień swoją dietę. Wzbogać ją warzywami i owocami, które podobnie jak pełnoziarniste pieczywo oraz grubsze kasze, są dobrym źródłem błonnika. A to właśnie błonnik pobudza nasze jelita, wchłania także wodę, sprawiając, że kał jest miękki i łatwo przesuwa się przez jelito grube. Jednak by błonnik spełniał swoją funkcję należy przyjmować ok. 2-2,5l płynów dziennie. Należy unikać potraw bogatych w tłuszcze zwierzęce i węglowodany, obfitych posiłków, słodyczy, białego pieczywa i gazowanych napojów. Dodatkowo warto zadbać o stały rytm wypróżnień. Nie należy wstrzymywać kału. Posiłki jedz powoli dokładnie gryząc pokarmy. Nie zapomnij o regularnym ruchu. Siedzący tryb życia sprzyja rozleniwieniu jelit. Jedz również produkty, które poprawią perystaltykę jelit są to między innymi: suszone figi, daktyle, rodzynki, otręby. Pij szklankę ciepłej wody na czczo, ewentualnie z dodatkiem miodu lub cytryny. Możesz również parzyć napar z ziół: mniszka lekarskiego, serdecznika, głogu – pij napar 2 razy dziennie nie dłużej niż miesiąc.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…