Jak dbać o zębyIm jesteśmy starsi tym nasze zęby tracą blask. Jeśli nie dbamy o nie wystarczająco to w naszej jamie ustnej zaczynają mnożyć się bakterie gnilne. Są one odpowiedzialne za próchnice. W Polsce choroba ta jest bardzo popularna, cierpią na nią prawie wszyscy dorośli i prawie wszystkie dzieci. Ze statystyk wnika że u osób po czterdziestym roku najczęściej brakuje aż sześciu zębów.

Dodatkowo osoby prze 70 rokiem często nie maja ani jednego zęba. Taki stan naszego uzębienia grozi poważnymi schorzeniami naszego organizmu. Jak wiemy żeby otoczone są przyzębiem, są to miękkie tkanki. W jednej z nich, ozębnej występują naczynia krwionośne, limfatyczne oraz zakończenia nerwów czuciowych. Jeśli tkanka ta jest zdrowa to trzyma ząb na miejscu i dba o dostarczanie substancji odżywczych do całej szczęki. Jeśli nie dbamy dostatecznie o nasze zęby to z czasem pojawiają się bakterie. Wydzielają one toksyny i drażnią ozębną. Następnie może dojść do rozszerzenia się naczyń krwionośnych, a to równa się otwarciu wrót dla bakterii do naszego całego organizmu. Bakterie takie zaczynają uszkadzać naczynia krwionośne i po kilku latach mamy gwarantowaną miażdżyce.


Dlatego brak higieny w jamie ustnej może zaowocować zawałem, udarem mózgu i innymi groźnymi chorobami. Mało tego bowiem nie leczone latami zapalenie przyzębia może dać początek rozwojowi groźnych nowotworów. Bowiem w takim stanie nabłonek jest bardziej pobudzony do podziałów, a to sprzyja pojawianiu się nieprawidłowych komórek. Jeśli w naszej jamie ustnej wyczuwamy guzki które łatwo krwawią, nie goja się, wyczuwamy guzek językiem to warto skonsultować się z lekarzem. Schorzenia dziąseł mogą sprzyjać rozwojowi nowotworów w innych miejscach naszego ciała. Jeśli mamy bardzo zniszczone zęby to warto je usunąć. Braki w uzębieniu mają zgubny wpływ na sąsiednie zęby. Do tego pustki po usunięciu mogą uszkadzać stawy skroniowo-zuchwowe. Wtedy to pojawia się ból blisko uszu. Bakteria gnilna bytująca w naszej jamie ustnej może wywołać groźną chorobę, w okolicy migdałków pojawiają się czerwone wrzody oraz ropnie. Pojawia się osłabienie oraz stan podgorączkowy. Chorobę tą nazywa się zespołem Lemierra, może ona zaatakować płuca i wywołać w nich duszność i kaszel. Jedynym leczeniem jest pobyt w szpitalu podpięta kroplówką. Jak widać odpowiednia higiena jamy ustnej pozwoli nam na zachowanie zdrowia w całym organizmie. Dlatego szczotkujmy żeby, chodźmy co pół roku na wizyty kontrole. Małe ognisko próchnicy usuniemy bez problemu a z większym mogą już być kłopoty.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…