Hormony kobieceHormony odpowiadają za wiele funkcji. Aby kobieta miłą inną sylwetkę, innych głos to musi mieć też inne stężenie hormonów w organizmie. W naszym ciele jest ich ponad sto i każdy z nich pełni inną funkcję. Większość z hormonów jest wytwarzana zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Jedne odpowiadają za wzrost a inne za chęć na seks. Jednak jest kilka hormonów, które znajdują się tylko w organizmie kobiety, zobaczmy, za co one odpowiadają.

Aby kobieta była ładna i zdrowa to poziom hormonów powinien być odpowiedni. Zacznijmy od estrogenów. Są to podstawowe hormony żeńskie produkowane przez jajniki, ich stężenie jest różne zależnie od fazy cyklu. Mają też one wpływ na kobiecość. Są one odpowiedzialne za występowanie miesiączek i dojrzewanie, dzięki nim dziewczyna staje się kobietą hormon ten zapobiega też osteoporozie poprzez ułatwianie odkładanie wapnia w kościach, zwiększają one krzepliwość krwi i ilość dobrego cholesterolu. Pod ich wpływem dochodzi do uwalniana tlenku azotu, co przekłada się na hamowanie rozwoju miażdżycy. Gdy jest ich za mało to dochodzi do problemów z prawidłowym miesiączkowaniem, cykle są nieregularne, może to też powodować problemy z zajściem w ciąże. Jeśli natomiast jest ich z dużo to można zacząć tyć, miewać wymioty i nudności, migreny, zaburzenia miesiączkowania. Kolejnym hormonem jest progesteron, on też ma wpływ na regularne miesiączkowanie jest on niezbędny do wystąpienia owulacji, jego głównym zadaniem jest przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej. Jełki jest go za mało to miesiączki są nieregularne, mogą występować bardzo obfite krwawienia, może też dojść do poronienia. Ma to miejsce, jeśli jest problem z wydajnością jajników. Androgeny są wytwarzane przez jajniki i nadnercza, są one odpowiedzialne za proces dojrzewania, mają też wpływ na wygląd skóry, przy odpowiednim ich stężeniu skóra jest gładka i zdrowa. Gdy jest ich za mało to pogarsza się samopoczucie, pojawia się zmęczenie. Gdy jest ich za dużo to oznaki tego mogą być widoczne w naszej sylwetce. Dochodzi do pojawiania się nadmiernego owłosienia na twarzy, brzuchu a nawet piersiach. Kolejnym hormonem jest prolaktyna, która jest nam potrzebna szczególnie w okresie ciąży. Odpowiada ona za podtrzymywanie ciałka żółtego. Dzięki niemu powiększają się też gruczoły mleczne przyszłej mamy. Gdy jest ich za dużo to mogą zacząć boleć piersi. Stają się one wrażliwe na dotyk. Może dochodzi do tak zwanego mlekotoku. Dochodzi także do zaburzeń cyklu. Mogą one być przyczyną niepłodności.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…