Profilaktyka raka piersiRak piersi jest ostatnio często poruszanym problemem. Jak każdy nowotwór złośliwy nie pojawia się z dnia na dzień. Od pewnego czasu, dzięki zwiększonej świadomości kobiet, bezpłatnym badaniom oraz szybkiej reakcji rak piersi w wielu przypadkach jest w 100% uleczalny. Niestety nie zawsze dobra diagnoza jest postawiona na czas, dlatego w momencie kiedy guz rakowy przekroczy 3 cm możliwość całkowitego wyleczenia znacznie maleje.

Aby tak się nie stało, onkolodzy radzą kobietom samokontrolę, którą należy rozpocząć od dwudziestych urodzin, badając piersi co miesiąc, aż przez całe życie. W momencie kiedy kobieta dobrze pozna swoje piersi bez problemu wykryje w nich nawet najmniejszą zmianę. Warto też wspomnieć, iż większość guzków ma charakter niezłośliwy. Podczas badania piersi należy zwrócić taż uwagę na kolor skóry, kształt sutka, wysięk z brodawki lub jej wciągnięcie. Jeżeli niepokoi nas, któreś z tych objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty. By zapobiegać groźnemu rakowi piersi należy wykonać niezbędne badania takie jak USG, mammografie, badania genetyczne. Za pomocą USG wykryć można zmiany chorobowe wielkości ok. 5mm. Polecane jest to młodym kobietom od 20 do 35 roku życia. Badania te powinno się powtarzać co najmniej raz na 2 lata. Jednak najskuteczniejszą metodą wykrywania raka piersi jest rentgen piersi, czyli mammografia. Pozwala ona wykryć guza, który nie jest namacalny palcami. Specjaliści radzą: „Między 35 a 40 rokiem życia każda kobieta powinna wykonać takie badanie, by w przyszłości można ją było porównać z kontrolnymi prześwietleniami.” Dla kobiet między 40 a 50 r. życia badanie to jest bezpłatne. Mammografię najlepiej wykonywać tuż po miesiączce gdy piersi nie są nabrzmiałe. Dzięki temu badanie będzie mniej bolesne. Zachorowania na groźnego raka piersi często zdarzają się u osób obciążonych genetycznie. Często choroba ta nie ujawnia się w pierwszym pokoleniu lecz dopiero w drugim lub trzecim. Dlatego kobiety należące do rodziny, w której choroba ta występowała znajdują się w grupie tzw. podwyższonego ryzyka i powinny robić badania genetyczne. Takie badanie wykonać możemy w poradni genetycznej. Niestety nie tylko genetyka umieszcza kobiety w tej grupie. Znajdują się w niej również osoby otyłe i nadużywające alkohol. Należy więc jak najszybciej zmienić dietę oraz tryb życia na zdrowszy. Aby pewność, że piersi są zdrowe była większa, każda kobieta poprosić swojego lekarza-ginekologa o zbadanie piersi przy wizycie.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…