Leczenie raka trzustkiStatystyki w leczeniu tego raka są po prostu fatalne. Większość chorych umiera w ciągu roku, tylko nieliczna część żyje dłużej jak pięć lat. Najgorsze jest też, że tylko 10 – 20 procent chorych kwalifikuje się do operacja tylko ta daje możliwość wyleczenia. Leczenie zaawansowanej postaci raka trzustki jest dziś wyzwaniem dla onkologów na całym świecie.

Standardowa terapia pozwala, bowiem na wydłużenie życia zaledwie o pół roku. Chodzi tu o chemioterapie, podczas której podaje się gemcytabinę. Ale nowe nadzieje dają opracowane niedawno nowe metody leczenia. Jeden z nich to kombinacja czterech leków cytotoksycznych, po ich podaniu około polowa chorych żyje ponad rok. Najgorsze jest to, że leczenie to jest bardzo agresywne i toksyczne, dlatego tez wdrożenie decyzji o leczeniu tą metodą nie jest łatwe biorąc pod uwagę wiek pacjenta i inne schorzenia. Drugi schemat to zastosowanie wspomnianej wcześniej gemcytabiny i leku o nazwie, nab-paklitaksel. Podanie tych leków jest mniej toksyczne od poprzedniej pary, ale i rezultat jest nieco gorszy. Zaletą jest możliwość zastosowania u osób w podeszłym wieku. Zarówno jeden jak i drugi schemat leczenia w naszym kraju nie jest wdrażany zbyt często. Tak, że w chwili obecnej leczenie raka trzustki pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…