zebyNa świecie, co ósmy przypadek nowotworu dotyczy właśnie raka jamy ustnej. Z czasem na zębach gromadzi się płytka bakteryjna, która nieusuwana niszczy zarówno zęby jak i nasze dziąsła.

Kolejny etap to powstanie z tej płytki kamienia, który powoduje zapalenie i utratę zębów. Rakowi jamy ustnej sprzyja w dużym stopniu palenie papierosów, picie alkoholu, nadużywanie cukru. Można do tego jeszcze dodać brak witamin i minerałów. Gdy padliśmy ofiarą choroby przyzębienia to mamy większe prawdopodobieństwo raka, ponieważ aż u 25% chorych stwierdzono tą chorobę. Utrzymujący się przez długi czas stan zapalny w jamie ustnej może pobudzić nabłonek do nadmiernego podziału, nazywa się to zjawisko polimeracją. Skutkuje ono pojawieniem się komórek rakowych. Rozwija się on najczęściej w rejonie dolnej wargi. Objawem jest krwawienie, która ciągle powraca i którego nie możemy się pozbyć. Wtedy też często możemy wyczuć zgrubienie językiem. We wnętrzu jamy ustnej mogą się pojawić białe lub czerwone plamki. Niepokojącym objawem jest też drętwienie powodujące trudności z przełykaniem. Jeśli mamy podejrzenia to musimy udać się do stomatologa, jeśli on potwierdzi nasze obawy to dostaniemy skierowanie do onkologa. Leczenie odbywa się poprze radio lub chemioterapię poprzedzoną zabiegiem operacyjnym. Najlepszym sposobem na ustrzeżenie się tej choroby jest staranna higiena jamy ustnej. Jeśli mamy już problemy to zęby powinniśmy szczotkować pastą zmniejszająca zapalenie i ból. Z pomocą mogą nam przyjść nici dentystyczne, które będą doskonałym uzupełnieniem szczotkowania zębów. Nici wystarczy używać raz dziennie. Gdy mamy kamień na zębach to musimy się go pozbyć, najlepszym sposobem jest rozbicie kamienia za pomocą fal ultradźwiękowych. W bardzo zaawansowanym stadium choroby stosuje się zabiegi, które przyczyniają się do regeneracji zniszczonych dziąseł i poprawia się w ten sposób mocowanie pozostałych nam jeszcze zębów. 

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…