komórki macierzysteW krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych ameryki większość przeszczepianych komórek pochodzi ze zgromadzonych dawek krwi pępowinowej. W ciągu ostatnich lat stała się ta krew cennym i często wykorzystywanym źródłem komórek macierzystych. Według szacunków na całym świecie dawek krwi pępowinowej w bankach jest około miliona a z tego już dwadzieścia procent zostało wykorzystanych. U nas najwięcej dawek ma Polski Bank Komórek Macierzystych, który ma blisko 70% wszystkich komórek, jakie są przechowywane w naszym kraju tj. jakieś 17000.

Jednak wykonano tylko 13 przeszczepień, do których wykorzystano dana krew. Trzy z nich były pobrane z wspomnianego banku, inne z publicznych placówek tego typu. W naszym kraju składanie krwi pępowinowej w depozyt nie jest tak powszechne jak za granicą. U nas w dalszym ciągu do uzyskiwania komórek macierzystych wykorzystuje się szpik. Komórki macierzyste pozyskiwane ze szpiku są przydatne w leczeniu wielu chorób w tym nowotworowych takich jak białaczka i nienowotworowych takich jak aplazja szpiku. Chyba wszyscy słyszeliśmy o głośnej akcji poszukiwania szpiku dla jednego z polskich artystów scenicznych. Jest to muzyk jednego z polskich zespołów. Dzięki temu liczba dawców w naszym kraju wzrosła i to sporo. Dawcą szpiku kostnego może zostać każdy, wystarczy, że będzie on zdrowy, będzie w wieku od 18 do 55 lat. Czasem istnieje możliwość pobrania szpiku od osób nie pełnoletnich, ale tylko w szczególnych przypadkach. Szpik wraz z zawartymi w nim komórkami macierzystymi wytwarza dwa rodzaje komórek krwi są to czerwone krwinki, białe krwinki oraz płytki krwi – które głównie odpowiadają za krzepnięcie naszej krwi. Wytwarzanie nowych komórek przez szpik nie jest takie proste i jest to bardzo złożony proces. Kluczową rolę w tym procesie pełnią komórki macierzyste szpiku. Stanowią one tylko małą część komórek obecnych w szpiku, ale są najważniejsze. Są to tak zwane pierwotne komórki totipotencjalne, mogą się one samo odnawiać i różnicować, dzięki czemu dają one początek wszystkim komórkom w naszym organizmie. Nie ważne, jaka komórka powstaje czy tkanki nerwowej, mięśniowa, krwi czy jeszcze jakaś inna, AM ona swój początek w komórce macierzystej. W ten właśnie sposób można na przykład odtworzyć zniszczony układ krwionośny czy to przez chorobę czy też w wyniku leczenia – chemioterapia lub promieniowanie. W ten sposób możemy trwale danemu organizmowi zapewnić niezbędną produkcję krwinek. Komórki tego typu pozyskuje się nie tylko ze szpiku, ale i z krwi pępowinowej oraz krwi obwodowej pofarmakologicznej mobilizacji.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe wszawica u dzieci . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…