Leczenie zaćmyZaćma jest znana już od starożytnych czasów, wtedy uważano, że wywołuje ją płyn spływający z mózgu do oka. Dlatego tez nazwano ją kataraktą, czyli wodospadem Nilowym. Ale dzięki rozwojowi medycyny wiemy, że tak nie jest, ponieważ zaćma jest procesem fizjologicznym, który jest bezpośrednio związane ze starzeniem się skóry. Najczęściej dotyka ona ludzi między 50 a 60 rokiem życia. Jednak czasem odtyka też ona osób w wcześniejszych latach, ale wtedy przyczynia się do tego na przykład szkodliwy tryb pracy czy też chorują osoby obciążone genetycznie.

Większe zachorowania odnotowuje się wśród takich zawodów jak operator RTG, hutnik czy też naukowcy mający styczność z promieniowaniem. Ale to nie wszystkie przyczyny, ponieważ choroba ta może powstać na skutek przebytych chorób. Nie muszą być to choroby gałki ocznej a mogą być ogólne takie jak cukrzyca. Ważnym aspektem jest też długie stosowanie leków. Nie bez znaczenia jest na przykład trwająca ponad rok terapia sterydowa. Można zaćmę powstał a w jej skutku cofnąć, a raczej cofa się ona samoistnie. Zaćma może powstać także na skutek porażenia prądem czy tez na skutek kontaktu z jakimiś substancjami toksycznymi. Dlatego bardzo ważne jest słanianie oka podczas prac związanych z rąbaniem drewna czy też ze szlifowaniem. Jeśli widziałeś u kogoś zaćmę to wiesz, że nie widać jej na pierwszy Żut oka. Oczy osoby chorej nie pieką Inie bolą. Jednak, jakość widzenia jest coraz gorsza, co powoduje to, że na przykład nie potrafią one prawidłowo ocenić odległości. Chory widzi jak przez mgłę. Dlatego trudniej im poruszać się, czytać czy oglądać telewizję. Jeśli zaćma jest już w stopniu zaawansowanych to chory potrafi, co najwyżej odróżnić światło od cienia. Na tym etapie widać już zaćmę u chorej osoby, po prostu źrenica robi się mętna. Proces dojścia do tego stanu trwa zwykle kilka lat. Dlatego można wykonywać Trestna ostrość by od czasu do czasu ocenić stan oczu. Wykrycie tej choroby nie Est trudne. Badanie zaczyna się od kontroli wzroku w klasyczny sposób, czyli czyta się litery różnej wielkości. Następnie można jełki jest taka potrzeba sprawdzić ostrość światła. Zabieg usunięcia zaćmy trwa pół godziny. Miejsce operacji znieczula się kroplami oraz podaje dożylnie środki uspokajające. Następnie wykonuje się dwa kilku milimetrowe nacięcia i przez jedno z nich wprowadza się urządzenie do rozbijania zmętniałej soczewki. Rozbija się ją za pomocą ultradźwięków lub specjalnego płynu pod ciśnieniem. Potem płyn odbiera się poprzez drugie nacięcie. Raz usunięta zaćma nie powraca i nie operuje się obydwu oczu na raz.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…