Niedrożność obwodwaIzolowana niedrożność tętnic poniżej kolana na tle miażdżycy występuje tylko w przypadkach współistniejących z cukrzycą i/lub hiperlipoproteinemią pierwotną.

Może natomiast dochodzić do wtórnego zarastania naczyń poniżej kolana - przy niedrożności aortalno-biodrowej lub udowo-podkolanowej z powodu małego naplywu krwi dłużej trwającego. Stąd ważna jest wczesna rekonstrukcja dużych pni naczyniowych - bo zarośnięcie naczyń obwodowych wyklucza możliwości leczenia operacyjnego. Niedrożność wielopoziomowa
O niedrożności wielopoziomowej mówimy wówczas, gdy po jednej stronie (w jednej kończynie) występują dwie lub więcej niedrożności, wyraźnie oddzielone od siebie odcinkiem drożnym. Najczęściej mamy z nią do czynienia, gdy do niedrożności aortalno-biodrowej dołączy się niedrożność udowa lub obwodowa oraz do udowej obwodowa. Powstanie niedrożności na innym, zwykle niższym poziomie, manifestuje się klinicznie zawsze znacznym pogorszeniem ukrwienia kończyny, wystąpieniem bólów spoczynkowych i zgorzeli.
2. ZESPOŁY "PODKRADANIA" TĘTNICZEGO
Prawidłowy rozdział krwi pomiędzy poszczególne obszary naczyniowe zapewniają warunki anatomiczne oraz sprawne mechanizmy nerwowo-humoralne, gwarantujące homeostazę krążeniową. Przepływ krwi jest wprost proporcjonalny do ciśnienia a odwrotnie proporcjonalny od oporu, wobec tego zjawisko "podkradania" wystąpi wtedy, gdy zawiodą mechanizmy regulacyjne lub pojawią się nieprawidłowości anatomiczne w układzie tętniczym. Najczęstszą przyczyną zwężenia lub zamknięcia tętnic jest proces miażdżycowy. Zmiany te lokalizują się w tętnicach dużego kalibru. Powolne zamknięcie lub zwężenie takiego naczynia prowadzi do rozwoju krążenia obocznego (np. zespół podkradania trzewnego) lub wykorzystania istniejących połączeń tętniczych (np. zespół podkradania tętnicy podobojczykowej). Zespół podkradania tętnicy podobojczykowej Subclavian steel syndrome U podłoża objawów klinicznych leżą zmiany prowadzące do zamknięcia lub znacznego zwężenia początkowego odcinka tętnicy podobojczykowej, przed odejściem tętnicy kręgowej. Przyczyną niedrożności tętnicy podobojczykówej może być proces miażdżycowy, choroby zapalne naczyń (np. choroba Takayasu, toczeń układowy, anomalie rozwojowe tętnic, ucisk z zewnątrz). Przez niektórych autorów zespół tętnicy podobojczykowej jest uważany za szczególną postać zespołu łuku aorty. Brak przepływu krwi tętniczej w początkowym odcinku tętnicy podobojczykowej prowadzi do spadku ciśnienia w jej odcinku dystalnym. Zgodnie z gradientem ciśnień następuje zmiana kierunku przepływu krwi. Krew z tętnicy kręgowej płynie do dystalnego odcinka tętnicy podobojczykowej.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramachforum kulturystyczne przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe http://www.srokao.pl/2012/09/analiza-szampony-dla-dzieci.html . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…