piekace oczyCzęsto takie objawy jak pieczenie, załzawienie czy wręcz uczucie piasku pod powiekami bagatelizujemy. Jest to błąd, ponieważ schorzenie to może mieć różne przyczyny. Spojówka to cienka przeźroczysta błona śluzowa.

Wyściela ona powieki jak i znajduje się na wierzchniej części oka. Znajduje się w niej bardzo dużo naczyń krwionośnych, które podrażnione mocniej napełniają się krwią i powodują, że oko staj się czerwone. Są one cały czas narażone na wiele czynników szkodliwych, dlatego trzeba chronić oczy inaczej łatwo o podrażnienia i infekcje. Gdy tylko poczujemy jakieś problemy to można ratować się specjalnymi kroplami, solą fizjologiczną lub kropami za świetlika. Jeśli po 48-72 godzinach nie ma poprawy to trzeba udać się do specjalisty. Czasem choroba ta ma dość łagodny przebieg i nie utrudnia nam codziennego funkcjonowania. Ale są też takie przypadki, gdy przybiera ona ostrą postać uniemożliwiając wykonywanie, jakich kol wiek czynności. Okuliści wyróżniają cztery główne przyczyny podrażnienia spojówek: kurz, wiar, dym, silne światło. Ale w obecnych czasach na czołówkę wysuwa się tak zwany zespół suchego oka, który dotyka najczęściej osób siedzących dużo przed komputerem oraz w klimatyzowanych pomieszczeniach. W takich warunkach oko rzadziej wydziela łzy, a przecież ich głównym zadaniem jest nawilżanie oka i przemywanie go. Winna podrażnieniu spojówek może być także źle skorygowana wada wzroku. W takiej sytuacji oczy są zmuszone do większego wysiłku, a to wiąże się z rzadszym mruganiem i gorszym nawilżeniem. Często jest tak, że u podłoża zapalenia spojówek znajduje się alergia. Alergenów może być wiele zaczynając od składniku jakiegoś kosmetyku a kończąc na kurzu czy pyłkach. Typowy w tym przypadku jest obrzęk powiek i świąd, może pojawić się też biała wydzielina. Jeśli winna jest alergia wziewna to do tego dochodzi też katar. Jeśli chodzi o zapalenie spojówek to winne są najczęściej adenowirusy. Zaczyna się od problemów z jednym okiem, potem przechodzą dolegliwości także na drugie a na końcu bardzo często pojawia się bolesne zapalenie rogówki. Choroba bardzo łatwo się rozprzestrzenia na innych chociażby poprzez dotyk. Infekcje mogą tez spowodować bakterie, tu infekcja rozwija się w obojgu oczu na raz. Często pojawia się obfita wydzielina śluzowo-ropna. Na spojówkach mogą tez pojawić się krwawe wybroczyny. W leczeniu oczu stosuje się antybiotyki lub sulfonamidy w postaci kropli lub maści.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…