PerimenopauzaJednym z najbardziej uciążliwych objawów perimenopauzy jest bezsenność. Może zdarzyć się, że zaczyna ona się pojawiać nawet 10 lat przed menopauzą.

Lekarze dochodzą do wniosku, że w czwartej dekadzie życia następuje reakcja układu nerwowego oraz spadek ilości estrogenów w organizmie, który może powodować wspomnianą bezsenność. W tym czasie kobiety zasypiają ok. 22 a potem budzą się wcześnie rano w wyniku uderzeń gorąca. W walce z bezsennością dopuszcza się stosowanie wszelkich skutecznych metod. Najprostsze to ciepła kąpiel przed położeniem się spać i wywietrzenie sypialni. Warto tez wyciszyć układ nerwowy za pomocą ziółek nasennych, lub preparatów zawierających wyciąg z melisy czy tez innych ziół. Warto spróbować preparatów zawierających wyciąg z kozłka lekarskiego. Na kilka godzin przed snem należy unikać napojów zawierających kofeinę, obfitych dań szczególnie ciężko strawnych oraz papierosów. Bywa, że bezsenność jest spowodowana problemami z hormonami, więc w takim przypadku należy udać się do ginekologa. On z kolei powinien zaproponować hormonalną terapie zastępczą. Może ona polegać na miejscowy przyklejaniu plastrów z odpowiednią dawką estrogenów. Jednak przed taką kuracją należy wykonać sporo badań by mieć pewność, że nie zaszkodzi nam ona. Należy sprawdzić funkcje jajników za pomocą badania stężeń hormonów. Trzeba też lipidogram, zbadać poziom enzymów wątrobowych oraz tarczycowych i krzepliwość krwi. Jeśli masz problemy z bezsennością po 40 roku życia i nie możesz sobie z nimi poradzić to także udaj się do ginekologa. Zażywanie tabletek na sen w dużej ilości jest niewskazane, może się okazać po pewnym czasie ich stosowania, że gdy po kilku dniach je odstawimy to okaże się, że w ogóle nie możemy zasnąć. W przypadku nawracających problemów raz na jakiś czas można pokusić się o zastosowanie preparatu nowej generacji. Są dostępnie leki niepowodujące uzależnienia bazujące na substancji zwanej zaleplon. Substancja ta jest aktywna w naszym ciele przez kilka godzin, co owocuje tym, że rano wstaje się bez problemu i nie czuje się otępiałym. Zaburzenia snu to nie tylko problem pań przed menopauzą. Mogą one wystąpić także u młodszych kobiet i być ściśle powiązane z wahaniami hormonów w organizmie. Poziom estrogenów zależy od tego, w którym momencie cyklu miesiączkowego znajduje się aktualnie kobieta.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…