walka z bolemBól jak wiadomo nie jest czymś fajnym jednak bywa też pożyteczny, chodzi o to, że sygnalizuje on, że w naszym organizmie lub w jego otoczeniu dzieje się coś niebezpiecznego i niedobrego.

Zauważmy, że jeśli nasza ręka znajdzie się w pobliżu ognia to poczujemy to i z powodu bólu natychmiast ją cofniemy. Dlatego też bardzo ważne jest to, że ból występuje, inaczej doszłoby do uszkodzenia naszej ręki. W takiej sytuacji ból nam mówi zabierz rękę, uciekaj tu jest zagrożenie. Warto też wspomnieć, że odczuwane bólu jest wrażeniem subiektywnym. Bodźce bólowe o tym samym natężeniu każdy z nas będzie nieco inaczej odbierał. Zależy to m.in. od właściwości organizmu i tak zwanego progu odczuwania bólu. Jest tak też, że ból przewlekły i ostry jest odczuwany inaczej, mimo że jest on o tym samym natężeniu. Naukowcy wyróżniają dwa podstawowe źródła bólu. Pierwszą grupę stanowi ból receptorowy, który powstaje w wyniku uszkodzenia tkanek. W takiej sytuacji nasz układ nerwowy dostaje sygnał, że doszło do uszkodzenia tkanek w sposób mechaniczny lub na przykład chemiczny. Innym rodzajem bólu jest ten nazywany neuropatycznym, powstaje on w wyniku uszkodzenia komórek nerwowych, czyli neuronów, informacja wtedy zwiera nie tylko to gdzie doszło do uszkodzenia, ale także informuje układ nerwowy, że i on może nie działać prawidłowo. Jeśli chodzi o walkę z bólem to jest taka pewna grupa bólów, które rozpoznajemy sami i możemy z nimi walczyć. Samodzielnie. Ból głowy, który pojawia się sporadycznie bardzo często jest wynikiem silnego stresu, zmęczenia lub gorączki. Da się wtedy odczuć napięcie skóry w rejonie głowy i szyi. Aby go zwalczyć wystarczy, że zażyjemy paracetamol, wskazany jest też relaks i odpoczynek. Natomiast, jeśli podejrzewasz, że ból głowy może być wywołana poprzez migrenę to nie ma, na co czekać tylko trzeba udać się do neurologa. Wtedy można dobrać odpowiednią terapię. Jeśli za ból głowy odpowiadają zatoki to także trzeba udać się do lekarza. Jeśli chodzi o bóle mięśni to mogą one wystąpić przy infekcji wirusowej, bakteryjnej oraz po przeciążeniu. Tu zaleca się zastosowanie aspiryny. Jeśli chodzi o bóle powstałe a skutek na przykład uderzenia to je możemy też sami leczyć. Oprócz środków przeciwbólowych wskazane jest stosowanie zimnych okładów oraz żele przeciwbólowe. Jest też ból miesiączkowy, powstaje on na skutek nadmiernych skurczy mięśni macicy. Pamiętaj, że jeśli ból utrzymuje się dłużej jak trzy dni i towarzyszy mu gorączka to koniecznie trzeba udać się do lekarza. Szczególnie, jeśli temu towarzysza jeszcze zawroty głowy lub wymioty.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramachmasaż pruszków przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe sterydy . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…