Wiele potraw nazywa się dziś slow food i wcale tu nie chodzi o wolne jedzenie. Mamy tu na myśli pachnące wędliny domowej produkcji, chleb z pieca na drewno, oscypki i inne pyszności tego typu. Jest to oczywiście całkowite przeciwieństwo śmieciowego jedzenia typu Fast food. Produkty spożywcze z tanich supermarketów są w większości wysokoprzetworzone, i nie można ich pod żadnym względem porównać jakościowo i żywnością sprzed lat.

Często produkty te są wręcz naszpikowane chemią by poprawić ich termin przydatności i smak. Szacuje się, że aż połowa z tych substancji ma właściwości rakotwórcze i alergizujące. Zawierają one bardzo małą ilość cennych substancji i witamin, które są niszczone w procesie produkcji. Podobnie jest z jedzeniem pochodzenia restauracyjnego. Produkty te są może i smaczne, ale pełne soli, tłuszczy, cukrów i powodują otyłość. Dlatego właśnie bardzo promowana jest żywność regionalna. Jedzenie takie a bardzo wyjątkowy smak i wartości zdrowotne, uzyskane jest to między innymi dzięki produkcji na małą skalę. Dopuszcza się tylko produkty znane używane już od kilkuset lat. Wytwórcy zachowują przy tym specjalne normy. Dotyczy to także półproduktów, czyli produkcji roślin i mięsa. Dlatego żywność tego typu jest dużo lepsza od śmieciowego jedzenia. Żywiąc się w ten sposób można ograniczyć zmiany miażdżycowe, choroby serca, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyce. Taki sposób żywienia może wydłużyć nam Zycie nawet o kilka lub kilkanaście lat. Na produkcie tego typu powinien znaleźć się wizerunek ślimaka. Ważne jest też wolne jedzenie i delektowanie się prawdziwymi domowymi potrawami. Żywność ze znakiem ślimaka jest produkowana w naszym kraju przez około 40 drobnych firm. Szacuje się, że w ubiegłym stuleciu wyginęło trzy czwarte produktów spożywczych z powodu zaprzestania upraw wielu odmian warzyw, owoców, zbóż czy też hodowli niektórych zwierząt. Szacuje się, że na całym świecie średnio, co sześć godzin znika jedna odmiana warzyw. W rezultacie tego żywność staje się jednorodna i monotonna. Jedną z regionalnych potraw są bliny z mąki gryczanej. Przesiewamy i mieszamy mąkę gryczaną i pszenną pół na pół. Potem dodajemy trochę kwaśnego mleka, jajko i szczyptę soli. W ciepłym mleku tworzymy zaczyn z drożdży. Potem smażymy na patelni. Bardzo dobra jest też zupa chlebowa, do wywaru z warzyw wrzucamy kilka obgotowanych ziemniaków. Potem dodajemy obsmażony na maśle czerstwy chleb na zakwasie i zeszkloną cebulę. Postaw na zdrowie!

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramachstrzykawka do peklowania mięsa przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe kosmetyki do solarium . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…