Wapń (Ca) jest to niezbędny pierwiastek, który jest nam potrzebny do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Ale pełni również funkcję przekazywania informacji między komórkami nerwowymi. Jest niezbędny do prawidłowego krzepnięcia krwi. Jeśli w naszym organizmie jest odpowiednia ilość wapnia to obniża ono ciśnienie krwi. Najwięcej tego pierwiastka znajdziemy w mleku odtłuszczonym, a także w chudym jogurcie i serze cheddar. Ale także wapń znajduje się w łososu, sardynkach, soku pomarańczowym, migdałach, brokułach – porcja 100g gotowanych brokułów zapewnia dorosłemu człowiekowi połowę zalecanej dawki dziennej wapnia. Potas (K) ten pierwiastek w istotny sposób może obniżyć ciśnienie krwi, podobnie jak ograniczenie spożycia sodu czy soli. Przeprowadzone badania udowodniły, że u osób, u których w diecie znajduje się dużo potasu, mają niższe ciśnienie krwi, niż te osoby u których jest niedobór tego pierwiastka. Ważny jest fakt, że potas działa tak somo u osób, które spożywają dużo sodu. Dowodem w badaniach jest również to, że regularne zażywanie potasu przez osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze, umożliwia im zmniejszenie dawki leków. Potas bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, inicjowanie skurczu mięśni i regulacji uderzeń serca. Uwaga jedno danie dziennie bogate w potas pozwala o 40 proc. zmniejszyć ryzyko wstąpienie udaru mózgu. Preparaty zawierające potas kupimy w aptece, ale ważne jest to, żeby przyjmować je ściśle z zaleceniami lekarza, ponieważ przedawkowanie tego pierwiastka może się objawić silnym zmęczeniem mięśni i niemiarową pracą serca. Natomiast niedobór może doprowadzić do niewydolności krążenia. Potas znajduje się w ziemniakach, bananach, fasoli, awokado, brzoskwiniach, pomarańczach i świeżym soku z pomarańczy, mleku, jogurcie, mięsie i drobiu. Z reguły potasu nie trzeba uzupełniać dodatkowymi preparatami. Wyjątkiem natomiast jest to jeśli ktoś przyjmuje leki moczopędne, ale wówczas dawkę ustala lekarz.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…