Sód (Na) współpracuje razem z potasem i to właściwie przez ich współdziałanie pierwiastek ten jest bardzo ważny dla naszego serca. Gdy zostaną zaburzone proporcję między tymi pierwiastkami, to potas nie może spełnić swoich podstawowych funkcji. Dodatkowo minerały te odgrywają bardzo ważną rolę w gospodarce wodnej organizmy – razem współdziałając usuwają z niego nadmiar wody. Sód ma też bardzo ważne zadanie w kontrolowaniu ciśnienia krwi. Niedobór tego pierwiastka występuje rzadko, a to dlatego, że większość z nas chętnie używa soli do spożywanych potraw. Nadmiar soli znajduje się także w wędlinach, chlebie i wyrobach garmażeryjnych. Nadmiar sodu prowadzi do zatrzymania wody w organizmie, czyli powoduje podwyższenie ciśnienia. Wówczas mogą pojawić się obrzęki nóg. Nadmiar sodu może skutkować chorobą nerek, wątroby i nasilenie się objawów cukrzycy. Chcąc zmniejszyć ilość tego pierwiastka w naszym organizmie wystarczy zrezygnować z soli i zastąpić ją ziołami, a także ograniczyć spożywanie wędlin, pieczywa, dań gotowych i garmażeryjnych. Selen (Se) to pierwiastek, który znajdziemy we wszystkich tkankach naszego organizmu, który ma duże znaczenie dla wielu procesów życiowych. Najwięcej selenu znajduje się w nerkach, wątrobie, trzustce, śledzionie i jądrach. Obecnie są robione badania nad tym, że selen ma przeciwnowotworowe właściwości, ale ponieważ przyjmowany z witaminą C i E działa jako przeciwutleniacz, blokując wolne rodniki, które uszkadzają DNA, przez co może dojść do rozwoju choroby nowotworowej. Ale potas jest też ważny dla naszego układu krwionośnego. Dobrze działa na serce, ponieważ zmniejsza zdolność płytek do zlepiania się tzw. agregacji. Powoduje to zmniejszenie ryzyka zakrzepów, a więc i wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Jego właściwości chronią również przed chorobą wieńcową, zwiększa nasza odporność. Selen zwiększa również stężenie dobrego cholesterolu HDL w stosunku do złego LDL. Pierwiastek ten znajdziemy w orzechach brazylijskich, mięsie w tym również w drobiu, owocach morza, owsie i brązowym ryżu. Specjaliści uważają, że optymalna dawka selenu przyjmowanego przez dłuższy czas to 100-200 ug (mikrogramów) dziennie.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…