owocowe kuracjeCzy wiesz, że jagody w medycynie ludowej od lat uchodzą za roślinę leczniczą? Tak samo współczesna medycyny nie tylko potwierdza ich działanie, ale i ukazuje coraz to nowsze właściwości lecznicze.

Jagody poprawią nam wzrok, są w nich zawarte przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki. Tyle się słyszy o tych wolnych rodnikach, ale co to takiego? Otóż są to niestabilne drobiny tlenu, które atakują nas wraz z promenowaniem ultrafioletowym. Ale nie tylko, ponieważ wpływ mają tu spaliny samochodowe oraz zanieczyszczenia przemysłowe. Wolne rodniki atakują nasze ciało także podczas długiego siedzenia przed komputerem. Przede wszystkim niszczą one wrażliwe komórki oczu, co powoduje przemęczenie, wysuszenie oraz stany zapalne. Nasz organizm roni się poprzez wytwarzanie enzymów i przy pomocy diety antyoksydantów. Z czasem jednak ta obrona jest coraz słabsza i wolne rodniki przyłączają się do białek i tłuszczów w komórkach oka. Komórki te w wyniku tego działania zaczynają powoli obumierać. Jest to tak zwana choroba degeneracyjna wzroku, w jej skład wchodzi zaćma, jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej. Dlatego też w okresie około 50 roku życia musimy pomóc naszemu organizmowi. Na czoło wysuwa się w takim przypadku dieta bogata w przeciwutleniacze w tym jagody. Dlatego tez jagody regenerują enzymy oka uszkodzone przez rodniki. Substancje z jagód wzmacniają i uszczelniają ścianki naczynek, dzięki czemu można ograniczyć mikrowylewy i stany zapalne w siatkówce. Dzięki jagodom poprawia się też zdolność widzenia w nocy. W jagodach jest też dużo witaminy C, łagodzi ona stany zapalne śluzówek oka, poprawia odzwonienie soczewek i zmniejsza zagrożenie zaćmą. Dlatego tez preparaty z wyciągiem z jagód wykorzystuje się w wielu lekach chroniących wzrok. Ale nie tylko jagody mają dobroczynne działanie. Dla przykładu aronia leczy chore serce. Aronia przeciwdziała chorobom serca i miażdżycy, ogranicza ona odkładanie się w tętnicach cholesterolu. Ma działanie przeciwkrwotoczne, obniża ciśnienie krwi, uspokaja i reguluje trawienie. Usuwa one metale ciężkie i ma działanie ochronne przeciw promieniowaniu UV. Jagody jałowca też mają działanie lecznicze. Przede wszystkim działają one moczopędnie i bakteriobójczo. Dlatego zaleca się ich jedzenie przy infekcjach dróg moczowych. Z jagód najbardziej bogata w antyoksydanty jest pochodząca z północno wschodnich terenów USA jagoda o nazwie błękitny skarb.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…