melatoninaSzacuje się, że jeden procent kobiet ma objawy przekwitania zbyt szybko, bo już po czterdziestym roku życia.

Badania pokazały, że przyczyną takiego zachowania nie musi być wcale zbyt niski poziom estrogenów, zauważono, że wpływ może mieć obniżenie stężenia melatoniny w organizmie. Melatonina w skrócie MLT steruje naszym zegarem wewnętrznym wiadomo to od lat 90. Odpowiada ona za sen i za czuwanie. Hormon ten wydzielany jest w szyszynce i wraz z krwią dociera do wielu organów w naszym ciele. Jednak nie wpływa na nie wszystkie tylko na te narządy, które mają receptory do jej wychwytywania. Znajdują się one w mózgu, skórze, jelitach, nerkach i u kobiet w jajnikach. Sporo tego hormonu znajduje się w pęcherzykach pierwotnych. Dzięki temu hormon ma wpływ na owulację, bierze udział w rozwoju oocytów i pomaga im w przekształcaniu się w dojrzałe komórki jajowe. Z badań wynika też, że ilość tego hormonu zaczyna się zmniejszać od 30 roku życia. Gdy około 50 – 60 roku życia spada do zera zaczyna wywoływać bezsenność. Oprócz tego dochodzi do pogorszenia się nastroju, zaniku popędu płciowego, kłopotów ze snem, nocnych potów, zakłóceń cyklu. Dochodzą do tego zaburzenia trawienia i przewlekłe pobolewanie brzucha pomiędzy 2.00 a 5.00. Zaczynają się też pojawiać problemy z pęcherzem, co stwarza konieczność kilkukrotnego oddawania moczu w czasie nocy. Wraz z moczem wydalany jest w dużych ilościach siarczan 6-HMS, jest t substancja, która odpowiada za popraną przemianę i działanie melatoniny. Jełki jest za mało tej substancji to we krwi następuje spadek tego hormonu. Choć nie ma na to jeszcze dowodów to wydaje się, że aplikacja MLT podczas jej niedoborów może przynieść wiele korzyści. Niektórzy naukowcy zalecają wręcz w okresie przedmenopauzowym by zażywać 3mg melatoniny w celu ograniczenia objawów ubocznych oraz poprawienia funkcjonowania jajników. Oprócz tabletek można tez stosować naturalne metody podnoszenia poziomu tego hormonu w naszym ciele. Ważna jest dieta, trzeba zrezygnować z dużej ilości mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, jeść jak najmniej produktów oczyszczanych, gotowanych i rafinowanych. Ilość tego hormonu wzrasta, gdy jemy warzywa i owoce, zwłaszcza w postaci surówek. Produkcję melatoniny wspomoże też terapia światłem polegająca na spędzenie godziny dziennie w bardzo silnym świetle.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramachhttp://www.orstal.com.pl/oferta.html przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe odżywki na bolące kości . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy. Pocą się stopy? Wyprłbuj Pedipur - preparat przeciw poceniu w formie pudru.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…