otyłość brzusznaNaukowa nazwa otyłości brzusznej to otyłość wisceralna, czyli trzewna. Żartobliwie nazywana przez panów mięśniem piwnym. Jednak nie ma z czego żartować, bo jej następstwa bywają bardzo poważne.

U panów można wyróżnić dwa pochodzenia otyłości trzewnej. Po pierwsze częściową winę za nią ponoszą zaburzenia hormonalne, ponieważ stopniowy spadek stężenia testosteronu we krwi przyczynia się do gromadzenia tłuszczu w trzewiach. Po drugie i jest to właściwie główny powód otyłości brzusznej to styl życia i złe nawyki żywieniowe – czyli spożywanie obfitych posiłków wieczorem, picie piwa, siedzący tryb życia. Niechęć do jakichkolwiek aktywności fizycznych wynika nie tylko z nadmiaru kilogramów, ale również ze spadkiem libido, związanego z obniżeniem stężenia testosteronu we krwi. Uwaga tłuszcz wisceralny nie gromadzi się tylko w jednym miejscu jamy brzusznej. Jest on wszędzie wokół nerek, jelit, wątroby, trzustki. Konsekwencją tego są zaburzenia metaboliczne, które prowadzą do wzrostu oporności na insulinę, co w dalszej drodze może być następstwem stanu przedcukrzycowego, a dalej cukrzycą typu drugiego. Pamiętajmy, że nadmierna ilość tłuszczu przyczynia się do wzrostu: po pierwsze ciśnienia tętniczego, po drugie stężenia cholesterolu całkowitego we krwi i jego złej frakcji LDL oraz trójglicerydów. A to już niedaleka droga do miażdżycy. Otyłość brzuszna to część składowa zespołów metabolicznych, czyli schorzenia na które składają się: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki węglowodanowej i wzrost parametrów lipidowych. Z jednej strony otyłość powoduje te wszystkie zaburzenia, a z drugiej jest składową częścią. Prawidłowy obwód pasa u mężczyzn powinien przekraczać 90 cm. Wartości między 94 a 102 to sygnał ostrzegający. Natomiast wartość równa 102 i większa to już otyłość brzuszna. Pierwszym krokiem do walki z otyłością trzewną jest zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń. Spożywaj posiłki regularnie by nie dopuścić do wilczego głodu na wieczór. Oczywiście zmiana diety unikamy tłustego jedzenia i słodyczy, a zastępujemy je warzywami i owocami oraz tłuszczem pochodzenia roślinnego. No i oczywiście nie zapominajmy o aktywności fizycznej, na początku można zacząć od spaceru szybkim krokiem, który z czasem zmieni się w truchcik, a nawet bieg. Pamiętajmy, że sporadycznie przeprowadzany intensywny trening nie przeniesie takiego efektu jak regularny, umiarkowanie intensywny wysiłek fizyczny.

Działanie leków przeciwbólowych

LekiCzy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Otóż te, co nam przepisują lekarze możemy podzielić na trzy grupy. W każdym z nich s substancje o nieco innym mechanizmie działania.

Więcej…

Sposoby na wzdęcia

Sposoby na wzdęciaWzdęcia maja miejsce, gdy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną tego stanu może być zbytnie połykanie powietrza albo gromadzenie gazu powstałego w wyniku trawienia i fermentacji w jelitach.

Więcej…

Problemy z pamięcią

Każdemu z nas czasem zdarza się o czymś zapomnieć, chwilowe problemy z pamięcią nie świadczą o chorobie. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji to nie do końca znany proces.

Więcej…

Jak walczyć z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 to składnik o szerokim spektrum działania. Jeśli twoja skór jest uboga w koenzym Q10, wówczas ma problemy by walczyć z wolnymi rodnikami i jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia nimi spowodowane.

Więcej…

Zagrożenia na zakupach

Zagrożenia dla zdrowia na zakupach.
Wiele kobiet nie bierze pod uwagę, jakie to zagrożenia czekają na nas pod prysznicem. Zastanówmy się nad blacha rzeczą, jaką jest oddawanie noszonych już ubrań do sieciówek i wymiana ich lub zwrot pieniędzy.

Więcej…

Czy niewielka nadwaga nam szkodzi?

Aby sprawdzić czy mamy prawidłową wagę trzeba pokreślić tak zwane BMI. Robimy to w bardzo prosty sposób, dzielimy nasza wagę w kilogramach przez wzrost w metrach i podnosimy do kwadratu.

Więcej…

Jakie preparaty i zabiegi stosować w czasie gorączki

Jeśli temperatura twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza wówczas należy sięgnąć po preparaty przeciwgorączkowe . Można je nabyć w aptece bez recepty w różnej postaci. Najszybciej zadziałają preparaty podawane w postaci zastrzyku i czopka, a wolniej te w tabletce czy syropie.

Więcej…

Płyn w uchu

Płyn w uchu może znaleźć się po kąpieli lub po np. basenie, jeśli nie dostatecznie dobrze osuszymy uszy.Ale gdy płyn nie jest wodą a wydzieliną to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakażeniem bakteriami lub wirusami, które zaatakowały ucho lub nos.

Więcej…